top of page

Przełomowa publikacja na temat Katalonii już wkrótce na rynku!

Czy podczas referendum, zaplanowanego na 1 października tego roku Katalonia przegłosuje własną niepodległość? Czy na mapie Europy powstanie nowe państwo? Skąd wynikają tak silne dążenia niepodległościowe Katalonii? Dlaczego przebywający w Katalonii imigranci popierają secesyjne plany regionu? Czym jest i jaki wpływ ma na te zjawiska katalonizm? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą się w przełomowej na europejskim rynku książce.

Konstytucja Hiszpanii z 1978 roku, nie tylko tworząca monarchię parlamentarną, ale przewidująca regionalny ustrój państwa, otworzyła drogę do wypracowania mechanizmów współistnienia w tym państwie różnych grup narodowościowych i tożsamościowych, mieszkających w 17 regionach i 2 miastach autonomicznych, w różnym stopniu identyfikujących się z wizją jednej, wspólnej, hiszpańskiej państwowości. Wydaje się, że nie przypuszczano, iż przynajmniej jeden z tych regionów okaże się posiadać tak silne poczucie własnej odrębności, że zacznie domagać się już nie tyle autonomii, ile wręcz pełnej niepodległości.


Katalonia otrzymała najszerszy zakres uprawnień autonomicznych, ponieważ uznano, iż na tle innych regionów wyróżnia się ona historycznie i kulturowo udokumentowaną odrębnością. Chociaż ongiś Katalonia wielokrotnie i otwarcie demonstrowała chęć zorganizowania się także we wspólnotę polityczną, która miałaby własne organy polityczne, to przez wiele lat uznawała zasadność pozostawania w ramach państwa hiszpańskiego. Przyczyn zmiany sposobu myślenia szukać należy w specyficznej myśli i doktrynie politycznej, która – chociaż od wieków kierowała działaniami katalońskich decydentów politycznych – nieustannie się zmienia, wymuszając nowe postawy i rozwiązania.


Czym jest katalonizm? Jak zrozumieć jego istotę? Gdzie szukać jego korzeni? Oraz jakie ma przełożenie a na konkretne decyzje polityczne, podejmowane w obniesieniu do imigrantów? Weryfikacja tezy, dotyczącej specyfiki doktryny katalońskiej na tle znanych doktryn regionalistycznych czy nacjonalistycznych, weryfikacja hipotezy o kluczowej roli odgrywanej w niej przez język oraz jego wpływie na wysoki stopień integracji imigrantów, wspierających ambicje niepodległościowe Katalończyków, to zadania podejmowane w publikacji autorstwa dr Agnieszki Grzechynki. Książka, zawierająca wyniki wieloletnich badań Autorki, zawiera także zapis licznych wywiadów, przeprowadzonych przez nią w Katalonii, w tym z byłym prezydentem Arturem Masem.


Premiera książki planowania jest na początek września 2017 roku. Publikacja ukaże się nakładem Wydawnictwa Akademii Ignatianum.

O AUTORZE

Agnieszka Grzechynka (z d. Idzik)

Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Adiunkt w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Akademii Ignatianum. Badaczka współczesnej sytuacji politycznej Katalonii, filozoficznych podstaw obecnych ruchów niepodległościowych, a także strategii public relations regionów i państw. Autorka publikacji naukowych oraz wystąpień poświęconych regionalizmowi hiszpańskiemu, językowi, tożsamości kulturowej Katalończyków oraz praktycznemu wymiarowi public relations. Pracę doktorską poświęconą doktrynie katalonizmu obroniła z wyróżnieniem na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page